Narcos Narcos

W Parku Ojcowskim

Ojcowski Park Narodowy to jeden z najciekawszych regionów turystycznych w Polsce. Duża ilość atrakcji turystycznych, zarówno historycznych pozostałości po dawnym systemie obronnym, jak i geologicznych ‚cudów’ w postaci skalnych iglic, bram czy jaskiń, co roku ściąga w te okolice rzesze turystów. Zafascynowani średniowiecznymi budowlami, pięknymi krajobrazami i skalnymi formami, szukają dogodnych noclegów. Nic więc dziwnego, że baza noclegowa w tym regionie przeżywa intensywny rozwój.
Uwarunkowania naturalne Parku Ojcowskiego nie sprzyjają jednak dynamicznemu rozwojowi infrastruktury. Brak większych ośrodków miejskich – poza oddalonym o kilkanaście kilometrów Krakowem – ukierunkowuje ruch turystyczny na wieś. Dlatego też szukając noclegu w tamtych rejonach natkniemy się na wiele ofert wynajmu prywatnych kwater, niewielkich pensjonatów czy domków letniskowych. Najpopularniejszym typem noclegów w sercu Ojcowskiego parku narodowego jest agroturystyka. Specyficzna rzeźba terenu – liczne skalne terasy i ściany oraz głębokie jary i wąwozy – stanowią naturalną przeszkodę dla postępu urbanizacyjnego.
Do tego dochodzą jeszcze obostrzenia związane z przepisami o parkach narodowych. W konsekwencji rozwój sieci dróg i stawianie nowych budynków jest bardzo utrudnione na tym obszarze. Korzyści z tego czerpią właściciele gospodarstw przekształcający swoje siedliska w noclegi agroturystyczne. To dodatkowy zarobek dla nich i dla gminy, a dla środowiska brak szkodliwej ingerencji. Dzięki temu przyjezdni mają szansę cieszyć się w pełni naturalnymi krajobrazami, niezmąconą ciszą i spokojem. http://medicus.koszalin.pl
Sielskie widoki – lasy, strumienie i skały – doskonale korespondują z wiejskim krajobrazem pól i łąk. Wypoczynek w takim miejscu to doskonały sposób na ucieczkę od hałasu i zgiełku dużego miasta. Do tego należy dodać okoliczne atrakcje Parku Ojcowskiego – zwłaszcza słynne ruiny zamków, a także typowo wiejskie zajęcia, np. możliwość uczestnictwa w pracach na gospodarstwie, ogniska, kuligi, jazda konna, wędkowanie i wiele innych.
Agroturystyka w rejonie Ojcowa słynie również z pysznego, ekologicznego jedzenia. Produkowany na miejscu chleb, wędliny czy sery to wizytówka tego miejsca. Nic więc dziwnego, że agroturystyka w tym regionie kwitnie. cukierniacieslikowski.pl